16 Haziran 2019 Pazar
  
ANASAYFA BODRUM HAKKIMIZDA SATILIK KİRALIK DETAYLI ARAMA İLAN VER TALEP GONDER FAVORİLERİM İLETİSİM
Emlak Getir
İlan No:

Emlak Menü
Hızlı Emlak Arama
Konular
Hava Durumu
MUGLA MUGLA MUGLA
Döviz Kurları
EURO 2.3368 2.3481
DOLAR 1.7762 1.7848
STERLIN 2.8033 2.8180
E-Mail Listemiz
Anket
Konut alırken önceliğiniz nedir?

Bu ankete 54 kişi katıldı.

Muhit  
Fiyat  
Kalite  
Deprem güvenliği  
Konut üreticisinin güvenilirliği  
Binanın yaşı  

Diğer Anketler
İstatistikler
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Tekil3
Bugün Çoğul9
Toplam Tekil 99261
Toplam Çoğul287497
Ip 54.147.29.160
 
Konular

TAPU KAT İRTİFAKINDA DEĞİŞİKLİKTapuda uygulanan 1000 TL'lik ceza kalktı

Güncel

25.06.2009, Perşembe

Kasım ayı sonuna kadar kat mülkiyetine geçmeyenlere uygulanan 1000 liralık ceza kaldırıldı.

TBMM Genel Kurulu’nda, kat irtifakından kat mülkiyetine geçişin, idarece resen yapılmasını öngören tasarı kabul edildi. Kat mülkiyetine geçişte, zorunlu deprem sigorta poliçesi dahil başkaca bir belge istenmeyecek. 
Kat Mülkiyeti Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanuna göre, kat irtifakı, "kat irtifakına sahip ortak maliklerin talebine bağlı olmaksızın", yapı kullanma izin belgesine dayalı olarak kanundaki şartlar uyarınca idarece kat mülkiyetine çevrilecek.
Vatandaşa yüklenen mali külfetin ve bürokrasinin azaltılması amacıyla, kat mülkiyetinin kurulmasında istenen belgelerde değişikliğe gidilecek. "Her bağımsız bölümün arsa payı, kat, daire, iş bürosu gibi nevini gösteren ve anagayrimenkulün maliki veya bütün paydaşları tarafından imzalanmış "noter tasdikli liste" talep edilmeyecek. Anagayrimenkulün, "kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numaralarına" ilişkin

bilgileri, mimari proje ile yapı kullanma izin belgesinde yer alacak.
Henüz yapı yapılmamış veya yapısı tamamlanmamış bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulmasında "birden çok yapılarda yerleşimleri gösteren vaziyet planı istenmesi" şartını kaldıran yasaya göre, bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulması ve tapu siciline tescil edilmesi için, o arsanın malikinin veya bütün paydaşlarının düzenlenen projeyi ve yönetim planını tapu idaresine vermeleri gerekecek. Kat mülkiyetine geçişte, ayrıca yönetim planı istenmeyecek.

Kendiliğinden yapılacak

Yapının tamamlanmasından sonra, kat irtifakının kat mülkiyetine çevrilmesi, yetkili idarece yapı kullanma izin belgesinin verildiği tarihten itibaren 60 gün içinde ilgili tapu idaresine gönderilmesi üzerine kendiliğinden (resen) yapılacak.

1000 TL'lik ceza kalktı

2009 Kasım ayı sonuna kadar kat mülkiyetine geçmeyenlere uygulanacak 1000 lira idari para cezası kaldırıldı. Kanunun yürürlüğe girmesinden önce, kat irtifakı kurulmuş ve üzerindeki yapılar tamamlanıp yapı kullanma izin belgesi alınmış yapılarda, kat irtifakına sahip ortak maliklerden birinin başvurusu veya yapı kullanma izin belgesinin yetkili idarece tapu idaresine gönderilmesi üzerine kat mülkiyetine kendiliğinden geçilecek. Bu işlemlerin yapılmasında zorunlu deprem sigorta poliçesi dahil başkaca herhangi bir belge istenmeyecek.Bu kanun yürürlüğe girmeden önce kurulan toplu yapılara ait yönetim planlarının, bu kanun hükümlerine uyarlanması için yapılacak ilk değişiklik için mevcut kat malikleri kurulunun salt çoğunluğu yeterli olacak.
Mevcut toplu yapı yönetimleri, yönetim planı değişip buna göre yönetici seçilene kadar geçici yönetim olarak görevini sürdürecek. Toplu yapı yöneticisi seçimi, yönetim planının değişimini takip eden 3 ayın içinde yapılacak.  Haberler

Bodrum'dan güncel haberler

BODRUMA SAHİP ÇIK... Emlak yatırımını daha fazla ertelemeyin

Görüştüğümüz emlakçıların hemen hemen hepsi aynı görüşte birleşiyor... Umut emlak

Umut emlak ... BODRUM DOGA SPORLARI KULÜBÜ

HAYAT EN GÜZEL HEDİYE...


 
Telefon: +90 252 387 81 00   Gsm: +90 532 341 53 39   Adres: Farilya Cad. No: 2/2 Gündoğan Bodrum MUĞLA
Copyright © UMUT İNŞAAT EMLAK. Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım OHEMLAK
 
Asics Running Shoe Asics Running Shoe asics onitsuka tiger Asics Running Shoe asics shoes Babyliss 230 babyliss straighteners babyliss hair straightener moncler outlets supra on sale ugg boots on sale cartier bracelets cartier ring cartier ring cartier bracelet cheap ghd cheap ghd Tory Burch Sale Birkenstock Shoes Tory Burch Sale hogan interactive hogan sale hogan shoes sale